T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

TIBBİ BİRİMLER

Güncelleme Tarihi: 23/11/2018

1-RADYOLOJİ BÖLÜMÜ  :

Hekimlerin talebi doğrultusunda gerekli röntgen filmlerinin çekildiği birimdir.

2-ACİL                                   

 Hastanemiz ve Hastanemize bağlı semt polikliniklerimizde acil hizmeti sunulmaktadır. Diclekent Semt Polikliniğimizde 24 saat esasına dayalı acil poliklinik hizmeti verilmektedir.

3-TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KLİNİĞİ

Adli makamlar tarafından getirilen tutuklu ve hükümlü hastaların tedavilerinin yapıldığı kliniktir.

4- ENGELLİ KLİNİĞİ                               

Engelli vatandaşlarımızın sıra beklemeden tedavi edildikleri kliniktir.

5-ORDODONTİ KLİNİĞİ                        

Genel tedavileri tamamlanmış hastalarımızın estetik dışı görünüm bozukluğu dışındaki fonksiyonel amaçlı iskeletsel ve dişsel anomalilerin sabit ve hareketli apareyler yardımı ile tedavileri kapsamaktadır.
 Hastaların kabulü;Hastanın ilk muayene sonrası hekim tarafından yeşil listeye dahil edildikten sonra mhrs.gov.tr veya 182 numaralı telefondan yapılmaktadır.


6-ENDODONTİ KLİNİĞİ

Endodonti Kliniği; özellikle kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği kliniğimizdir. Çürük dişlerin iltihaplanması sonucu oluşan kök ucu enfeksiyonları , travma ve benzeri nedenlerle pulpası zarar görmüş dişlerin korunabilmesi ancak kanal tedavisi ile mümkündür. 
Kanal tedavisi tek seans veya bazı durumlarda bir kaç seans sürebilir. Kanal tedavili dişler belli zaman aralığıyla kontrol edilmelidir.  Kliniğimizde kanal tedavisi uygulamalarında klasik el aletleri kullanılabileceği gibi, döner aletler ile bu işlem çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. 
Kliniğimizde kanal tedavisi hem endodonti uzmanları hem de diş hekimleri tarafından  gerçekleştirilmektedir. 
Hastaların kabulü; Hastanın ilk muayene sonrası hekim tarafından yeşil listeye dahil edildikten sonra mhrs.gov.tr veya 182 numaralı telefondan yapılmaktadır.


7-PERİODONTOLOJİ KLİNİĞİ

Periodontoloji Kliniğimizde, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların tedavileri yapılmaktadır. Dişler üzerinde oluşan plakların ve diş taşlarının temizlenmesi gibi operasyonlarda oral hijyen sağlamaya çalışılır.


8-PEDODONTİ KLİNİĞİ

 0-16 yaş çocuk hastalarımızın 182 MHRS’ den randevu aldıktan sonra ilk başvurdukları kliniktir. Çocuk hastaların anamnezi alınarak oral muayeneleri yapılır, röntgen tetkikleri ile desteklenir ve mevcut patolojileri saptanır.

 Kliniğimizde uzman ve deneyimli diş hekimleri tarafından uygulanan tedaviler;

Dişlerin çekimi,

Dişlerin dolgu ve kanal tedavileri,

Diş taşı temizliği,

Travma sonucu oluşmuş diş kırıklarının tedavileri,

Oluşabilecek diş kayıpları için yer tutucu protezler,

Florür uygulaması,

Fissür örtücü gibi koruyucu diş tedavileri, vs. 

9-PROTEZ KLİNİĞİ

Protezler, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

     Kliniğimizde yapılan protezler;

 • Hareketli (Total - Parsiyel) protezler;
 • Sabit protezler;
 • İmplant üstü protezler. 
 • Gece Plağı

  10-RESTORATİF KLİNİĞİ

  Restoratif, Dişlerde meydana gelen diş çürüklerine karşı alınan önlemleri kapsamaktadır. Kliniğimizde yapılan dolgu çeşitleri

 • Amalgam dolgu
 • Kompozit dolgu
 • Ön diş ışınlı kompozit dolgu
 • Işınlı kompozit dolgu

  11-PROTEZ LABORATUVARI

  Laboratuvarımızda Hekim tarafından yapılması uygun görülen protezlerin belirlenen ölçülerde yapılmaktadır. Ve daha önce yapılmış protezlerle ilgili gerekli düzeltmelerin yapılmaktadır.


  12-DİŞ TEDAVİ KLİNİĞİ

   Hastalarımızın 182 MHRS’ den randevu aldıktan sonra ilk başvurdukları kliniktir.

       Hastaların anamnezi alınarak oral muayeneleri yapılır, röntgen tetkikleri ile desteklenir ve mevcut patolojileri saptanır. Endikasyonu belirlenen dişlerin çekimi, tedavileri (dolgu, kanal tedavisi), diş taşı temizliği, protez işlemleri (hareketli ve sabit) aynı hekim tarafından gerçekleştirilmektedir.


  13- EVDE SAĞLIK HİZMET BİRİMİ

  Evde Sağlık Hizmetleri; İlk aşamada yatağa bağımlı hastalar olmak üzere; bedensel engeli nedeniyle evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan, KOAH vb. solunum sistemi hastalığı olan, terminal dönem palyatif bakım hastalığı olan ve ileri derecede kas hastalığı olan bireylerden ağız ve diş sağlığı hizmetine ihtiyacı olan hastalara evinde ve aile ortamında sağlık hizmeti verir.
  Evde Sağlık Hizmetlerinden faydalanmak isteyen hastalarımızın kendileri veya yakınları Hastanemiz Evde Bakım Hizmet Birimine bizzat başvuracakları gibi 444 38 33 numaralı telefon ile de destek alabilirler.

  14- AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ KLİNİĞİ 

  Ağız Diş Çene Cerrahisi kliniğimizde  lokal  anestezi ile;

  • minör ve majör cerrahi girişimleri
  • kist,
  • travma,
  • gömük diş çekimi,
  • çene kırığı,
  • rezeksiyon vb.  

       15- STERİLİZASYON BİRİMİ

   Hastanemiz çalışan ve hasta güvenliğine değer vermektedir. Bu yüzden sterilizasyon ve enfeksiyon kontrolünün önemi büyüktür. Enfeksiyon kontrolü; modern cihazlar ile güncel sterilizasyon bilgiler ışığı altında yapılmaktadır.